Předcházející ročníky

Vítěz v kategorii Základní školy:

Wichterlovo gymnázium Ostrava – Poruba, příspěvková organizace

Projekt - Hlídané parkoviště a půjčovna kol, kolečkových bruslí a koloběžek

Vítěz v kategorii Střední školy:

Gymnázium Třinec, příspěvková organizace

Projekt - Elektroskútr jako alternativa

Vítěz v kategorii Vysoké školy:

VŠB-TU Ostrava, Centrum ENET, Bulk Solids Centre

Projekt - Mechanicko-fyzikální rozbor sypkých materiálů pro využití v inovativních technologiích zítřka. 


Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

Nové vybudování květinových záhonů v parcích a jiných částech města o něž se budou starat důchodci, kteří budou  mít zájem.

Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

Parkoviště a půjčovna kol, kolečkových bruslí a koloběžek.

Základní škola Bartošovice okres Nový Jičín, p.o.

PC hra  UNIT3D


Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Frýdek-Místek, příspěvková organizace

Budoucí výrobek společnosti TATRA TRUCKS

Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky F-M, p.o.

Vliv popouštěcí teploty na výsledné mechanické vlastnosti bezešvých trubek materiálu E590K2

Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace

Elektroskútr jako alternativa

Střední škola technických oborů, Havířov-Šumbark, Lidická 1a/600, příspěvková organizace

Alternativní pohony motorových vozidel

VÍTKOVICKÁ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA

Ergonomická učebna

Obchodní akademie, Český Těšín, příspěvková organizace

Měnící se barva


Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Centrum ENET, Bulk Solids Centre (BCS)

Mechanicko-fyzikální rozbor sypkých materiálů pro využití v inovativních technologiích zítřka.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Centrum ENET, Laboratoř sypkých hmot

Plnící jednotka stlačeného plynu s technologií umožňující snižování energetické náročnosti provozu.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Problematika informovanosti obyvatel o bezpečnosti na kulturních akcích.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Hornicko-geologická fakulta

Zhodnocení vybraných bioodpadů použitím biologických metod.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta

Návrh inovace na zvýšení zaměstnanosti výrobního družstva Slezská tvorba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Fakulta strojní

Projekt Formula Student VŠB-TU Ostrava

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostra

Kategorie velké podniky:

Vítěz soutěže - Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Druhé místo - Fakultní nemocnice Ostrava

Třetí místo - Slévárny Třinec, a.s.

Kategorie malé a střední podniky:

Vítěz soutěže - Cross network intelligence s.r.o.

Druhé místo - ATS aplikované technické systémy s.r.o.

Třetí místo - BORCAD Medical a.s.


ATS Aplikované technické systémy s.r.o.

Řešení pro Průmysl 4.0 a chytré továrny - ATS ADOS

ATS ADOS je řešení, které pomáhá výrobním firmám se sběrem, tříděním a analýzou veškerých výrobních dat (big data / small data). Síla tohoto řešení spočívá v pokročilých rozhodovacích algoritmech - na konci celého procesu management získá jasná fakta pro správná a chytrá rozhodnutí v oblastech, jako jsou řízení kvality a výtěžnosti výroby, využívání zdrojů a surovin, apod. Toto řešení je plně integrovatelné s automatizací a robotizací, čímž vytváří tzv. kyberfyzikální systémy, díky kterým dochází k propojování reality s virtuálním světem (např. porovnávání fyzického výrobku s CAD modelem).


 

BORCAD Medical a.s.

Porodní postel AVE2

Společnost BORCAD Medical a.s připravuje pro světový trh zcela novou porodní postel AVE2. Porodní postel překonává ve vybraných oblastech současnou verzi postele, svými konkurenčními užitky převyšuje světovou konkurenci i v technických parametrech a svým jedinečným inovačním řešením naplňuje firemní cíl „být světovou jedničkou na trhu porodnictví a gynekologie.


CROSS NETWORK INTELLIGENCE s.r.o.

CROSS

Je softwarový produkt pro podporu a řízení operativních procesů telekomunikačních a utilitních společností. Poskytuje bází dat od geografického prostředí po komplexní evidenci jednotlivých prvků průmyslové sítě a to jak ve fyzické vrstvě (existence), tak logické vrstvě (servisní – obchodní). Tato data jsou unikátně spojená a poskytována v datovém modelu produktu CROSS. CROSS je tak unikátní produkt pro svou komplexnost a modernost řešení. Přináší zákazníkům okamžité úspory v CAPEX i OPEX nákladech aj e vysoce konkurenční v mezinárodním srovnání obdobných softwarových produktů, které převyšuje mírou invence a inovačním přístupem k využití otevřených dat na úrovni národních registrů a mapových podkladů.  


DEC - PLAST, spol. s r.o.

Okna a vchodové dveře WINSTAR HYBRID

Okna a vchodové dveře HYBRID představují elegantní a designový výrobek kombinovaný z více druhů materiálů, kdy rám je vyroben z hliníku a křídlo ze dřeva. Hliníkový rám má téměř neomezenou životnost, subtilní vzhled a vysokou stabilitu a tím umožňuje konstruovat velké prvky požadované architekty u moderních staveb. Dřevěné křídlo nabízí elegantní kresbu dřeva a design, má výborné izolační vlastnosti, vysokou statiku a bezpečnost, má dlouhou životnost a širokou variabilitu řešení. Povrchové úpravy dřevěných prvků provádí lakovací robot, jehož primární výhodou je rovnoměrnost a dokonalost provedení povrchové ochrany oken. HYBRID nabízí širokou škálu.


Fakultní nemocnice Ostrava

Způsoby a nástroje stereotaktická radiochirurgie

Jedná se o přesný způsob léčby nitroočního melanomu pomocí ionizujícího záření.  V České republice ročně touto chorobou onemocní cca 65 obyvatel. Stereotaktická radiochirurgie je konceptem s ověřenou účinností. Vychází z kombinace přesného zaměření nádoru s minimálním ozářením zdravých tkání. Pomocí zaměřovacího rtg záření a rigidní oční čočky s implantovanými kovovými markery je pak možno detekovat/kompenzovat translační i rota.


FLTC Europe, a.s.

BiLED projektor pro potkávací a dálková světla

Myšlenka vyvinout vlastní řešení bifunkčního LED projektoru vznikla na základě poptávky výrobců malosériových sportovních vozů. Nový produkt BiLED využívá multifokální projekční čočky a prostorově tvarované ořezové hrany vnitřní statické clony. Produkt řeší problém změny mezi dálkovými a potkávacími světly, který byl dříve řešen mechanickou sklápěcí clonou, což bylo cenově náročné a nespolehlivé.


I am coach JPT, s.r.o.

Software koučování bez přítomnosti kouče

Jedná se o nový unikátní nástroj, který je alternativou ke  koučování. Přidanou hodnotou je dostupnost, menší náklady a ochrana soukromí. Vytvořený software vyloučil živého kouče z procesu koučování a nahradil jej chytrými algoritmy otázek vedoucí koučovaného k vlastnímu řešení problému a to včetně výstupu – akčních kroků.


LANEX a.s.

Poloviční a dvojité lano TENDON LOWE 8.4

Lano se sníženou hmotností a se zachováním průměru. Lano je tak komfortnější pro lezce – příjemnější na dotek i úchop, a lépe drží v jistících prostředcích. Lano ocenění zejména turisté, kteří šetří hmotnost a využívají jej v exponovaných částech své cesty.


LUSTACO Group, s.r.o.

Svítidlo DURATEC 12K

Jedná se o jedinečnou technologii LED.  V těle svítidla je LED bezdrátově řízený Driver a zdroj světla tvoří COB LED s účinností 150lm/W. Celý korpus s elektronikou a světelným zdrojem je hermeticky uzavřen, je proto možnost použití tohoto světla i pod vodní hladinou v hloubce 10m – stupeň krytí je IP 68. Zásadní inovací tohoto výrobku je bezdrátové řízení, tudíž není potřeba dalších nákladných a složitých instalací kabeláží, elektronických jednotek apod. K tomu lze nezávisle jakékoliv jednotlivé svítidlo v cloudu jak regulovat jeho světelný výkon, tak také ho dálkově zapnout nebo vypnout.


Mondelez CR Biscuit Production s.r.o., závod Opava

BeBe Dobré ráno NaMěkko

Jedná se o nutričně vyvážené snídaňové sušenky, obsahující pět druhů kvalitních celozrnných obilovin, vlákninu a mají vysoký obsah vitamínu B6, kyseliny listové, hořčíku a železa. Díky šetrnému způsobu pečení z těstovinové hmoty vznikají měkké bochánky, které jsou inovativní díky své měkké struktuře. V současné době se BeBe Dobré ráno NaMěkko vyrábí ve třech variantách.


Media Tenor, spol. s r.o.

Inteligentní monitoring médií

Služba Inteligentní monitoring médií spočívá v pravidelném (nejčastěji denním) zasílání zpráv z médií na vybrané téma nejčastěji zmiňující klienta, jeho představitele, konkurenci a branži, ve které působí. Využívají ji nejen firmy, ale například také neziskové organizace, profesní sdružení, sportovní svazy či osobnosti.


MarVa Interiery s.r.o.

MarVa De Luxe

Výroba materiálů ze 100% hedvábí. Modely jsou šité přímo na míru, dle požadavků i přání zákazníka. Každý výrobek má svůj příběh výroby a nikde na světě nenajdete stejný.  Finální výrobky jsou speciálně baleny do ručně vyrobené dárkové krabice. Materiály jsou přírodní a absolutně nezávadné pro kůži.


Ollies dorty s.r.o.

Pravý francouzský croissant

Inovace spočívá v moderní a neotřelé metodě zpracování. Výroba pravého francouzského croissantu trvá celkem 24 hodin! Postup je složitý od fermentace přes laminaci až po finální vykrajování a zatočení do finálního tvaru croissantu. Oproti strojově vyráběným produktům se pravý francouzský croissant v Ollies vyrábí výhradně ručně. Delikátnost a originalitu pravého francouzského croissantu podtrhují i suroviny jako jsou čerstvá vejce nebo máslo.


Ollies dorty s.r.o.

Makronka: sněhová pusinka po italsku

Cukrárny Ollies je místo makronkám zaslíbené.  Vedení společnosti chtělo nabídnout opravdu světovou úroveň, proto vyslali cukráře na tři měsíce do věhlasné školy Le Cordon Bleu v Paříži. Během kurzu cukráři Ollies navštěvovali nejlepší cukrárny a výrobny makrónek a pomaličku dávali dohromady svou vlastní recepturu. Výsledkem je to, že v cukrárnách Ollies můžete ochutnat makronky, které mají přesně 4 - 4,5 cm v průměru. Jsou vždy nadýchané a vláčné, s hladkým povrchem, který při zakousnutí jemně popraská. Zkrátka přesně takové, jaké by správné makronky měly být.


PTS Josef Solnař s.r.o.

Defektoskop MZO 3000

Defektoskop MZO 3000 je určen pro zjišťování přítomnosti podélně nebo příčně orientovaných trhlin na vnějším povrchu železničních náprav pomocí magnetickopráškové metody. Tento poslední model obsahuje výrazná zdokonalení, zejména pak v mechanické části. Nově integrovaná poloautomatická kontrola železniční osy automaticky hlídá, jestli pracovník zkontroloval s UV lampou celou délku osy. Ta se automaticky pootočí o čtvrtinu a pracovník opět musí projít celou délku osy. Toto se opakuje celkem 4x, vždy po čtvrt otáčce osy. Toto řešení přispívá k rychlejší kontrole osy.


Smart Heating Technology s.r.o.

Smart Magnum Cabina 500 kW se Speciální Filtrační Jednotkou – „Nejčistší Mobilní Kotelna na Biomasu na Světě!“

Unikátní řešení spočívá v jedinečnosti vzhledem k emisním parametrům, otvírají se tak oblasti, kde doposud nemohly být využívány obnovitelné zdroje energie, díky svým horším emisním parametrům. Technologie SMART jsou vhodné pro vytápění objektů, hal, zemědělských prostor, obytných budov, průmyslových objektů, aj.


Slévárny Třinec, a.s.

Výroba adaptérů pro uchycení bloků motoru

Hlavním cílem bylo získání výhody při průmyslové sériově výrobě odlitků z litiny s kuličkovým grafitem, s vyšší přidanou hodnotou výrobku. Díky této inovaci došlo ke zvýšení efektivnosti, flexibility a kapacity výroby, zvýšení produktivity práce a snížení energetické i materiálové náročnosti výroby, k zefektivnění odpadového hospodářství a ke zvýšení kvality výsledných výrobků.


Varroc Ligting Systems, s.r.o.

Stylistický projektorový modul předního světlometu pro Bentley Bentayga

Výrobek je unikátní kombinací několika nových technologií a technických řešení: vysoce stylistické plastové čočky navržené pomocí vlastního speciálního softwaru, dva propojené projektorové moduly s LED světelnými zdroji a vícefunkčním mechanismem poskytující několik světelných funkcí pro různé jízdní podmínky a především vysoký světelný výkon s dalekým dosahem – pro vůz s výkonem 600koní. Pro takto exponovaný výkon ve velmi omezeném prostoru světlometu je použito unikátní optimalizace vedení tepla ze světelných zdrojů. Důle

Kategorie velké podniky:

MATERIÁLY A METALURGICKÝ VÝZKUM, s.r.o. - Cena za kontinuální rozvoj výzkumných aktivit v oblasti technologií vývoje nových materiálů a jejich zpracování.

Kategorie malé a střední podniky:

Vítěz soutěže - LumiTRIX s.r.o.

Druhé místo - BORCAD CZ s.r.o.

Třetí místo - ELVAC, a.s.


BORCAD cz s.r.o.

Sedadlo GENIO

Sedadlo GENIO je sedadlo pro příměstskou a regionální dopravu, vycházející z předešlých modelů (zejména RĚGIO+), ovšem se zcela jinou konstrukcí čalounění a s mnoha uživatelskými vylepšeními. Sedadlo umožňuje vysokou míru customizace barevného provedení čalounění (horizontální, vertikální, dvoubarevné apod.) a umožňuje výrobci snížit rozteče mezi jednotlivými řadami bez omezení komfortu cestujícího. Sedadlo dále nabízí pro práci sklopný stolek pro práci na NTB a stejně tak možnost zásuvek či USB dobíječek na každé místo, je posuvné a navíc má podhlavník pohodlné uši, které umožňují příjemný relax. Sedák, konstrukčně postavený na využití pevnostní látky, je elastický a pocit komfortu vydrží mnohem déle než u klasických sedadel.


CLINITEX s.r.o.

Nový typ funkčních oděvů bezpečnostní třídy II

Jedná se o ucelenou řadu oděvů pro členy záchranného týmu skládající se z celoročních kalhot, odlehčených větru a vodě odolných kalhot, softshellových kalhot pro leteckou službu, vesty, softshellové bundy, trička, košile a nepromokavé, větru odolné, odlehčené bundy. Tato nová řada funkčních oděvů, zajišťuje v kombinaci nošení minimálně bezpečnosti třídu II, umožňující náročné procesy průmyslové údržby oděvů, bez zatížení celkové životnosti výrobku, splňující ergonomii, komfort nošení a pokrývající celoroční klimatické vlivy i v náročných podmínkách výkonu činností pracovníků záchranné služby.


Diana Hýlová

DIADA HANDMADE

Výroba plstěných kabelek, a to od návrhu originálního designu přes její ušití. Pro účely šití byl nakoupen průmyslový šicí stroj. Cílem firmy není sériová výroba, ale výroba jednotlivých originálních kusů. Firma zaměstnává zdravotně postižené či osoby se ztíženým uplatněním na trhu práce.


ELVAC a.s.

Nová karta EP-3U/100/120-3l/20/200-l 

ELVAC RTU je zařízení určené pro vzdálené řízení, měření a sběr dat v mnoha oborech průmyslové automatizace, zejména v energetice. Při jeho vývoji dochází k různým změnám funkcionalit, které jsou často řešeny samostatnými kartami, kterými lze osadit napevno do kompaktní RTU nebo variantně do modulární RTU. Nově vyvinutý produkt je karta EP-3U/100/120-3I/20/200-I, která umožňuje funkci kompletní ochrany na jedné kartě s vysokou přesností měření a dalšími novými průlomovými vlastnostmi. Přestože je vyvinutým produktem zejména nová karta, nejedná se pouze o řešení samotné karty, ale také o její integraci do ELVAC RTU.


ELVAC SOLUTIONS s.r.o.

TechIS (Technický informační systém)

TechIS je softwarový produkt pro evidenci a řízení údržby ve výrobcích i nevýrobních podnicích a pro evidování majetku firmy. TechIS je vyvíjen od roku 2012 a jedná se o kompletně nový systém, který je postavený na moderních technologiích společnosti Microsoft.  TechIS je modulární software pro plánování údržby, řízení údržby a pro evidenci údržby podnikových strojů, zařízení, vozového parku, komponent, technologií a systémů (tzv. CMMS / EAM). Systém zpracovává a vyhodnocuje data získaná z monitorovacích systémů nebo vložená manuálně.


Hellstein spol. s r.o.

Intenzivní chovy ryb STMH a STM®

Na českém trhu se objevila novinka v oblasti chovu ryb. Jedná se o recirkulační akvakulturní systémy (RAS) neboli tzv. intenzivní chov ryb, které je však možné realizovat pomocí již zavedených a osvědčených systémů čistíren STM®. RAS lze využít při řešení rodinného rybochovu, vhodného např. jako hobby nebo pro potřeby restaurací, ale zejména pro chov tržních ryb či násad.


Ing. Radim Malinowski

WSLogger (Wireless Scalable Logger)

Jedná se o zařízení, které je schopno monitorovat pohyb a ukládat naměřená data na paměťové médium. Zařízení pomáhá k efektivnímu nakládání s elektrickou energií v rámci osvětlovací soustavy. Zařízení zahrnuje centrální jednotku a celkem 16 senzorů pro monitorování pohybu.


IVO BYLOK, s.r.o.

Reklamní předmět

Jedná se o výrobu reklamních předmětu (firemní prezentační svíčka), a to s využitím technologie lehání skla do forem za použití levného technického skla. Výrobkem je jednoduchý skleněný tácek, který je přizpůsobený buďto tvaru svíčky, anebo do tvaru dle požadavku klientů. Firma na výrobu využívá technického tabulového skla, kdy pomocí zjištěné teplotní křivky toto tabulové sklo dokáže vytvarovat do vyrobené formy a v rámci tohoto jednoho tepelného průchodu zároveň finální výrobek dekorovat barevnými skleněnými frity.


KOMAS, spol. s r.o.

Bezpečnostní kování K 787 a zástrč pro okna a dveře K 100

Bezpečnostní kování K 787 je nová typová řada bez překrytí se zachováním 3. třídy bezpečnosti a pevnosti, je úsporná varianta. Dalším výrobkem, který byl vyvinut pro doplnění sortimentu pro zákazníky, byla zástrč unifikovaná pro okna a dveře pod typovým označením K 100. Původním podkladem byl požadavek zákazníků pro menší a univerzálnější zástrč, která vycházela z původní větší a robustnější verze. Rozdíl je ve velikosti a funkcí. Inovovanou verzí se uspořil materiál a snížily se výrobní náklady při zachování původního požadavku na funkci a pevnost.


LIBROS OSTRAVA, spol. s r.o.

Technicko-terénní polygon pro jednotky IZS a motoristickou veřejnost

Polygon kombinuje prvky přírodních a umělých překážek, které jsou vhodné pro všechny typy vozidel použitelných v terénu, těžkém i extrémním terénu. Bude sloužit pro nácvik řidičů záchranných složek pro dosažení cíle za jakýchkoli určených dojezdových, taktických, ale povětrnostních podmínek. Projekt technicko-terénního polygonu a náročnými přírodními i umělými prvky překážkami je z technického hlediska a náročnosti absolvování v České republice a střední Evropě jedinečný. Variabilnost průjezdů a stupně obtížnosti polygonu budou umožňovat podmínky nácviku od nových začínajících řidičů až po profesionály.


LumiTRIX s.r.o.

Typhoon6000EU

Produktem je automatický outdoorový (IP43) digitální video-projektor s vestavěným video přehrávačem, prostorovým scannerem, kamerou, časovačem ovládaný pomocí Wi-fi/GSM sítě se zvukovým výstupem a možností obrazové synchronizace s univerzální upevňovací konzolí pro snadnou instalací v městském prostředí. Projektor je certifikovaný (CE) pro prodej na evropském trhu a v Turecku.


MARLENKA international s.r.o.

Technologie na výrobu kuliček a bonbonů

Technologie na výrobu kuliček a bonbonů „DOKULOVAČ“ vznikla v rámci interního oddělení VaV a je určena pro automatickou velkosériovou výrobu při zlepšení parametrů výrobků (senzorické vlastnosti, trvanlivost, absence chemických látek, bezpečnost, mikrobiální čistota). Cílem předloženého projektu byla inovace procesů výroby přechodem z ruční výroby na výrobu automatickou a inovace tradičních arménských cukrářských výrobků vyráběných zlepšením jejich senzorických, kvalitativních vlastností a trvanlivosti.  V současné době je technologie chráněna zápisem užitného vzoru.


NETSPOT

Zařízení Netspot

Netspot je platforma umožňující monetizaci WiFi prostřednictvím systému pro snadnou tvorbu a správu WiFi hotspotů. Tato platforma je napojena na jednotlivá zařízení Netspot (plug and play router s vlastním firmware), které lze snadno integrovat do stávající WiFi sítě nebo pomocí nich vytvořit síť novou.  Provozovatelé (restaurace, nákupní centra, letiště, dopravní prostředky, hotely a další veřejná místa) mohou díky platformy a zařízení Netspot využít obrazovek mobilních telefonů svých zákazníků jako reklamního prostoru pro zobrazení reklam třetích stran a vydělávat tak s každým připojením uživatele k internetu prostřednictvím Wi-Fi hotspotu vytvořeného Netspot řešením.


OCHI - INŽENÝRING, spol. s r.o.

Inovační řešení šroubové lineární mechanické jednotky

Zařízení slouží pro zdvihání a spouštění hmotných zátěží tam, kde je požadován minimální vývin hluku a vysoká přesnost a rychlost polohování v čase. Toto řešení je originální svoji kompaktností, neboť subjekty realizující tyto systémy řeší problematiku zejména použitím hydraulických nebo zastaralých mechatronických lanových jednotek, u kterých je ovšem nevýhoda vysokého zatížení horní nosné konstrukce na které jsou uložené pohony. Variabilita a spolehlivost umožňují implementaci do oblasti vyžadujících vysokou přesnost regulace polohy a přitom zaručuje minimální vývin hluku.


PROJEKTOVĚ CZ

Služba Projektově.CZ

Služba Projektově.CZ je snadno ovladatelný systém pro řízení projektů ve společnosti, interních záležitostí a požadavků od klientů.  Software Projektově.CZ je odvozen od aktuálních nástrojů potřebných pro projektové řízení, k jejich odlišnosti byl však velmi výrazně zjednodušen a také přináší několik unikátních funkcí navíc. Nejvýraznějším doplňkem programu je modul myšlenkových map.


Railsformers, s.r.o.

Systém Provizně.CZ

V rámci našeho řešení nabízíme partnerství a využití systému pro jakýkoliv e-shop bez nutnosti počáteční investice. Současně nabízíme možnost výdělku jak pro aktivní partnery (bloggery, správce osobních stránek apod.), tak i pro běžné uživatele – provozní prodej je možné realizovat např. pomocí osobních profilů na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+) a získané provize pak použít v rámci dalších nákupů na partnerských e-shopech. V současné době máme přislíbenou účast dvaceti partnerů.


PTS JOSEF SOLNAŘ

Zkušební stoly, mobilní proudové zdroje, UV LED lampa

Jedná se o tři zařízení (zkušební stoly, Mobilní proudové zdroje, UV LED lampa), které mohou pracovat samostatně nebo dohromady jako jedno zařízení. Základem je zkušební stůl určený pro magnetickou práškovou kontrolu drobných feromagnetických (kovových, reagujících na magnet) dílů z hlediska přítomnosti podélně nebo příčně orientovaných trhlin na vnějším povrchu. Druhý zařízením je mobilní proudový zdroj, který může být použit pro magnetování průchodem proudu nebo pro magnetování pomocí cívky. Třetím je UV LED lampa jako stacionární zdroj ultrafialového záření určený pro práci s fluorescenčními indikačními prostředky.


ZEMAN ART

Ofsetový stroj Weigang ZX-320

Ofsetový stroj Weigang ZX-320 je moderní, jednoduchý a efektivní stroj používaný k tisku. Řadí se do technologické špičky a využívá i komponenty a řídící systémy renomovaných světových výrobců. Díky tomuto ofsetovému stroji je možno nabídnout vyšší kvalitu a nižší cenu. Výhodou je lepší barevnost za použití oxidačních barev v soutisku šesti barev, ražbu z folie, lakované UV efekty plus násek etikety na jeden průjezd strojem. Etikety se dodávají odběratelům na kotouči, což je výhoda pro výrobce, kteří etikety dávají na své výrobky strojově. Tímto krokem je docílena úspora energie, času a nákladů.


 

Kategorie velké podniky:

Vítěz soutěže - Varroc Lighting Systems s.r.o.

Druhé místo - Fakultní nemocnice Ostrava

Třetí místo - VÚHŽ a.s.

Kategorie malé a střední podniky:

Vítěz soutěže - JAP TRADING s.r.o.

Druhé místo - KVADOS, a.s.

Třetí místo - Ave Innovation s.r.o.


Argutec, s.r.o.

Rozpoznání povrchových vad transformátorových pásů válcovaných za studena systémem strojového vidění

Společnost Argutec se zabývá systémem, jenž kontroluje kvalitu výroby. Ojedinělost produktu spočívá v nahrazení člověka, a tím pádem eliminaci jeho subjektivního posouzení, o případných vadách neprodleně informuje osádku a veškeré informace navíc uchovává v databázi pro další využití. Hlavní přínosy systému monitoringu kvality jsou následující:přesné informace o umístění vad, dodání produktů vyšší kvality zákazníkovi, okamžitá reakce operátora na vyskytující se vady, zlepšení kvality procesu výroby zpětnou analýzou, úspora materiálu, energie a lidské práce.


AVE INNOVATION s.r.o.

Softwarový produkt PresentiGo

Jedná se o aplikaci pro tablety, která umožňuje uživateli prezentovat vlastní prezentace ve formátu ppt a pptx. Aplikace PresentiGo navíc umožní atraktivní a interaktivní formu prezentace s důrazem na WOW prvky, které zaujmou potenciálního zákazníka. AVE INNOVATION s.r.o. je inovativní společnost, která se pohybuje na poli vývojářů mobilních aplikací. Kreativní vývojáři, absolventi VŠB – TUO, kladou důraz na kvalitu a detaily. Snaží se do procesu vývoje mobilní aplikace vkládat vlastní nápady a inovace, protože jsou přesvědčeni, že právě ty mají pro zákazníky vysokou přidanou hodnotu.


Dalkia Česká republika, a.s.

Rozvody chladu v lokalitě Nová Karolina s centrálním zdrojem chladu

Vedle tepla a elektřiny Dalkia Česká republika, a.s. vyrábí a dodává chlad, stlačený vzduch a další energetické komodity. Zároveň poskytuje energetické služby pro klienty ze soukromé i veřejné sféry, průmyslového i terciárního sektoru.Dalkia Česká republika navrhla centrální řešení dodávek tepla a chladu. Tato koncepce byla na základě řady detailních jednání přijata jak u všech komerčních budov, tak i u budov určených k bydlení. Centrální zdroj chladu a rozvody slouží k výrobě a distribuci chladné vody pro klimatizaci v jednotlivých objektech lokality Nová Karolina. Jedná se o první síť chladu v České republice. Při realizaci byly využity zkušenosti ze zahraničí, konkrétně z Francie a pro realizaci externích částí budov byly využity moderní architektonické prvky.


Dalkia Industry CZ, a.s.

Místní výrobna dusíku - zajištění kontinuální dodávky dusíku pomocí membránových generátorů, Centrální výroba chladu o výkonu 10 MW

V roce 2014 byla uvedena do provozu moderní technologie výroby dusíku pomocí membránových generátorů. Dodávky dusíku jsou určeny pro inertizaci důlních prostorů OKD k zajištění jejich bezpečnosti.Výhodou zvolené koncepce je, že se dusík vyrábí přímo v místě spotřeby. Moderní technologie výroby umožňuje v případě nutnosti provádět rychlé, automaticky řízené změny požadované koncentrace dusíku podle předem nastavených parametrů. Membránová technologie byla použita u důlních podniků v ČR poprvé. V roce 2012 byla uvedena do provozu nová technologie sloužící pro dodávku chladu pro důlní provozy. Slouží k pokrytí tepelných zátěží v dole systémem nepřímého (vodního) chlazení, který přivádí ochlazenou vodu do chladičů vzduchotechniky a výměníků pro chlazení důlních větrů. Tímto způsobem byly nahrazeny zastaralé a málo výkonné chladicí jednotky, jež nedosahovaly požadované účinnosti.


DELFINET SYSTEM s.r.o.

ONline i OFFline testovací - zkušební systém znalostí zaměstnanců

Nově založená společnost třemi IT specialisty, kteří dříve pracovali pro nadnárodní technické korporace. Firmám nabízí softwarový nástroj, který umožňuje například sledovat docházku zaměstnanců, jejich vzdělání či jejich kariérní růst. Díky systému dochází ve firmách k úspoře nákladů. Aplikace je cílena pro společnosti, které kladou důraz na vzdělání a inovace.


DEVIMEX s.r.o.

Repasované hutní válce

Firma se soustřeďuje především na aplikace nových možností recyklace již vyřazených válců z hutních válcoven, výrobu různých výkovků, zejména z technologických odseků kovářských postupů v rámci recyklace válců. Repase válců o hmotnostech do 100 t/ks postupy překování již válcovnami vyřazených válců doplňuje firma vyšší TE úrovní jejich užitných vlastností, např. vývojem postupů jejich přebandážování či zcela novou koncepci výroby tzv. „skládaných válců“ pro maloobjemové tonáže hutních zakázek válcovací produkce. Recyklace již vyřazených hutních válců prokazuje současně i zvýšení jejich provozní životnosti, prodlužují se délky válcovacích kampaní a snižuje se rozsah jejich údržby. O předmětné repasované válce je v hutních podnicích zájem pro nižší pořizovací cenu a výše zmíněnou vyšší provozní životnost.


Fakultní nemocnice Ostrava

Buněčná terapie

Fakultní nemocnice Ostrava neustále zvyšuje úroveň zdravotní péče, i proto se soustředí na vlastní vědecko-výzkumnou činnost. Jedním z výsledků je inovativní léčba v oblasti kritické končetinové ischemie. Vývoj produktů buněčné terapie započal zavedením techniky separace buněk z kostní dřeně pro nehematologické indikace a následným získáním povolení k výrobě. Do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje 2014 přihlásili projekt, který se týká regenerativní medicíny, jedná se o transplantaci kmenových buněk z kostní dřeně pro léčbu pacientů s kritickou končetinovou ischemií s ohrožením amputací těchto pacientů, zejména diabetiků, kteří mají gangrénu dolní končetiny.  


FLTC Europe a.s.

Bifunkční LED projektor "Sport" pro potkávací a dálková světla a modul řídící elektroniky

Řešení společnosti FLTC Europe, a.s. vychází vstříc potřebám malosériových výrobců a nabízí kompaktní jednotku s výrazně nižší spotřebou ve srovnání s běžnými halogenovými světlomety doplněnou o inteligentní elektronický modul snadno zapojitelný do stávající elektronické sítě vozidla. Výhodou bifunkčního LED projektoru „Sport“ je efektivní využití světelného toku použitých svítivých diod a optimalizovaný světelný svazek, který upřednostňuje dokonalé osvětlení oblasti blízko horizontu a potlačuje rušivé přesvětlení vozovky těšně před automobilem. V současné době je dokončeno testování prototypové série projektorů v laboratořích VŠB-TU Ostrava a Moravskoslezského automobilového klastru a od konce ledna 2014 je tento výrobek v nabídce firmy FLTC Europe, a.s.


Gabi - Lenka Sobková

Kompatibilní Indoor set GabiJungle

Společnost Gabi Lenky Sobkové se zaměřuje na dětské minitělocvičny. Jedná se o jednoduchou konstrukci, která se skládá ze svislé tyče rozepřené mezi stropem a podlahou, v jejíž horní části je umístěn středový kříž, ze kterého vedou vodorovně 4 ramena. Ramena jsou opatřena háčky, na které se zavěšují základní cvičební komponenty. Celá konstrukce se vyznačuje sklopným systémem, kompatibilitou a multifunkčností což umožňuje vytvořit v místnosti tzv. dětskou džungli.


General recipe s.r.o.

Komunitní portál sRecepty.cz

Společnost se zabývá vývojem a správou internetových stránek s gastronomickou tematikou na profesionální úrovni. Projekt sRecepty, který společnost provozuje, je komunitní portál, jenž sdružuje uživatele se zájmem o gastronomii a vše kolem ní. Vzhledem k současným trendům nejen v České republice, ale celosvětově se rozhodli pro vývoj dalších funkcí. Moderní doba si žádá moderní technologie a z tohoto důvodu se společnost General recipe s.r.o. začala zabývat vývojem mobilní aplikací sRecepty pro zařízení s operačními systémy Android. Postupně chtějí aplikaci navrhnout i pro ostatní operační systémy. Všechny tyto plánované úpravy hodlají testovat nejprve na českém trhu a následně usilují o expanzi na zahraniční trh Pro rychlou a úspěšnou penetraci zahraničních trhů je důležitý vstup investora do projektu.


GGC Energy, s.r.o.

Technologie na výrobu průmyslové páry s použitím mikroturbíny

Společnost GGC Energy se zaměřuje na vysoce účinnou kombinaci výroby tepla a elektřiny s použitím zařízení, které pracuje na zemní plyn či na všechny druhy bioplynu. Na základě zadaných vstupních požadavků plynu jsou schopni navrhnout individuální řešení a nabídku mikroturbíny tak, aby vyrobila klientem požadované teplo a elektrickou energii. Inovace spočívá v kooperaci mikroturbíny a parního kotle za účelem vysoce efektivní výroby průmyslové páry, navíc umožňuje lépe využít energii v technologických procesech bez dopadu na životní prostředí.


Hellstein, spol. s r.o.

Zařízení pro bublinkový pohon buňkového kola

Firma se soustřeďuje na decentralizovaný způsob čištění odpadních vod. Čistírnu odpadních vod si klient buduje zpravidla jednou za život, proto řešení musí být zcela precizní a profesionální. Běžná čistírna musí zajišťovat stabilitu systému, účinnost a snadnou údržbu. Firma Hellstein doplnila běžné zařízení o inovativní bublinkový pohon buňkového kola s extrémně nízkou spotřebou energie. Hlavní výhodou je, že čistící proces je doplněný o nezanášející otáčivý pevný nosič biosmasy. Samotné čištění funguje na principu vhánění vzduchu přes vzduchové hadice do spodní části čistírny, která zajišťuje probublávání a zároveň zajišťuje otáčení pevného nosiče biomasy, tzv. biodisku.


INGTEST - RNDr. Karel Hrdina

Kroužkový test

Firma zkoumá opotřebení různých materiálů, z kterých jsou vyrobeny průmyslové stroje nebo zařízení a vedle stávajících způsobů zkoumání vymysleli novou metodu, jak ještě lépe určovat životnost materiálů. Vedle klasických metod zkoumání prostřednictvím metalurgických mikroskopů nebo rentgenového záření používá firma INGTEST tzv. kroužkový test. Podstatou je vytvořený prstenec daného materiálů, kterému se dá určité napětí a na základě poklesu napětí, pak získáme matematickým výpočtem stupeň zkoušeného materiálu. Kroužkový test zvýší jistotu provozování kovových materiálů v podmínkách působících agresivně na tyto materiály. Získaná data z kroužkového testu mohou být vodítkem ve vývoji nových materiálů.


Inteligentní kompenzační pomůcky - Petr Uličný

MouthMouse

Předmět činnosti spočívá ve vývoji, výrobě a prodeji inteligentních kompenzačních pomůcek pro lidi s pohybovým omezením, která jsou způsobena zejména úrazy, nemocemi či genetickými dispozicemi. Produktová linie MouthMouse je jediná svého druhu v ČR a dle dostupných informací i ve světě. Nabízí vysokou míru přizpůsobení se člověku i s tou nejmenší mírou pohyblivosti. Samotná konstrukce výrobku je přizpůsobena snadnému polohování vůči ústům uživatele, ať už se uživatel nachází v poloze vsedě nebo vleže. Uživatel tak může ústy, rty, jazykem nebo pohledem ovládat téměř celou domácnost a získává tak nejen on, ale i jeho rodina větší samostatnost a nezávislost.


JAP TRADING, s.r.o.

Rafinační rotor

Stěžejní činností společnosti je export a import výrobků a služeb, v rámci států Evropy i celého světa. Nosnými komoditami jsou grafitové elektrody a briketové feroslitiny vyráběné na vlastních zařízeních. Do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje 2014 se JAP TRADING přihlásil s novým typem rafinačního rotoru, který byl zaveden do sériové výroby v roce 2012. Díky spojení vysoké účinnosti rotoru s dlouhou životností zajištěnou vlastní technologií impregnace antioxidanty došlo v roce 2012 k rychlému rozšíření tohoto rotoru v ČR a v Polsku a k dnešnímu dni je rotor používán u více než 30 zákazníků v ČR a v sousedních zemích. Zvýšení účinnosti rotoru umožňuje zkrátit dobu rafinace a tedy i celkové náklady na rafinační proces. Snížení otáček snižuje abrazivní účinek taveniny na rotor a prodlužuje jeho životnost.


KVADOS, a.s.

myAVIS® NG, revoluční mobilní informační systém

Společnost je významným a respektovaným producentem a dodavatelem vlastních softwarových řešení. Do soutěže firma přihlásila mobilní informační systém myAVIS® NG, který představuje komplexní řešení CRM pro správu a řízení obchodních, marketingových a distribučních činností s podporou práce v terénu pro efektivní a pohodlnou práci na tabletech s operačním systémem Android. MyAVIS® NG je revoluční v řadě ohledů, jak po technické, tak po funkční stránce a to zejména v tom, jak vypadá, jak je inovativní, ale hlavně  jak funguje procesně  a jak je plně a nekompromisně přizpůsobený pro práci na tabletu. Systém přináší novou kvalitu informací. Vedle obchodních aktivit pokrývá veškeré obvyklé činnosti. V současné době takové řešení mobilního informačního softwaru s plnou podporou zvyšování efektivity práce a kvality řízení obchodních, distribučních a logistických činností v terénu postaveného na platformě Android jiná společnost v ČR nenabízí. 


Materiálový a metalurgický výzkum, s.r.o.

Zkušební zařízení SPUTT 500

MMV je výzkumnou organizací, jejíž základním posláním a strategickým záměrem je zabezpečování technických a  technologických inovací a poskytování služeb v oblasti metalurgie a materiálového inženýrství s cílem zvyšování konkurenceschopnosti českého hutnictví a těžkého strojírenství. Je jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, provádějícím experimentální a komplexní materiálový výzkum v oblasti metalurgie a materiálového inženýrství. Specializuje se především na: výzkum výroby a tváření ocelí, výzkum procesů sekundární metalurgie ocelí, ověřování creepových charakteristik materiálů, analýzu příčin porušování kovových materiálů, a mnohé další.


 Mirel Vratimov a.s.

Potravinová fólie Fresh'n'Roll

Mirel Vratimov a.s. je česká výrobní společnost s více než dvacetiletou působností na evropském trhu. Historie společnosti sahá do roku 1992, kdy zahájila svou činnost výrobou a následným zpracováním pěnového polyetylenu pod vlastní značkou MIRELON®. Termoizolační trubice, pásky a desky MIRELON® se zařadily mezi nejznámější izolační materiály na českém a slovenském trhu. Prozatím posledním rozšířením firemního portfolia se stalo zavedení výroby průtažných potravinářských PVC folií v roce 2011, jichž je firma prvním a dosud jediným výrobcem v ČR. Fólie jsou vyráběny pro potravinářské provozy všech velikostí, ale také pro domácnosti, kam jsou distribuovány pod značkou Fresh'n'Roll. Potravinová fólie Fresh'n'Roll je na rozdíl od běžných potravinových fólií excelentně přilnavá.


Nano4people s.r.o.

Multifunkční antibakteriální nátěr PROTECTAM FN

Mladá firma působící na trhu cca dva roky, umí pomocí multifunkčních fotokatalytických nátěrů, které aplikuje na vnějších fasádách domů, či zdech v interiérech místností, čistit vzduch od virů, bakterii, alergenů, toxinů sporů, plísní či různých zápachů jako je např. cigaretový kouř. Svou inovací firma rozšířila o další produktové řady. V současné době jsou nátěry aplikovány zejména na kulturní a historické památky, kde slouží jako samočistící nátěr proti různým mechům, lišejníkům či poletujícímu prachu. Mimo zdravotní účely plní nátěr další funkci – a to jak ochrannou tak i estetickou. Organické nečistoty z prachových částic jsou zlikvidovány a samotný odkontaminovaný prach je pak deštěm z fasád domu spláchnut. Funkční nátěr je netoxický a pro lidský organismus neškodný.


OCHI - INŽENÝRING, spol. s r.o.

Dynamický 6D simulátor

Firma se zabývá výzkumem a vývojem, projektováním a realizací strojně – technologických zařízení divadel a hydraulických systémů průmyslových aplikací. Hydraulicko-mechatronické systémy firmy nalezneme v různých oblastech průmyslu (hutě, ocelárny, koksárny, cementárny). Systémy však můžete najít také v letectví. Pro letecký průmysl OCHI-INŽENÝRING vyrábí hydraulicko-mechanická zařízení pro letecké simulátory.  Celé simulátory jsou pak skutečné unikáty – podobné komplexní zařízení dokáže vyrobit jen 5 firem na celém světě, z nichž 2 jsou z Evropy z Německa a další pak z USA. Systémy OCHI-INŽENÝRING se používají i v divadelní technice, díky hydraulice se pohybuje horní a dolní scéna divadla.


Projektově.CZ s.r.o.

Služba Projektově.CZ

Společnost Projektově.CZ s.r.o. vznikala jako start-up společnost řešící problém slabého projektového managementu v segmentu malých a středních firem. Pro pozvednutí úrovně řízení projektů je společnost zaměřena na poskytování jednoduchého nástroje pro úkolování v týmech a řízení projektů. Tento nástroj je poskytován ve formě softwaru dostupného bez instalace přes internet. Tento software je vhodný zejména pro manažery malých a středních podniků, kteří dohlíží na plnění úkolů svých podřízených. Inovací projektů je napojení softwaru na modul myšlenkových map, jedná se o nástroj, kterým může manažer sledovat sebe i své podřízené v plnění úkolů. Oproti rozsáhlým seznamům úkolů, které jsou z velké části nepřehledné společnost Projektově.CZ s.r.o. přináší uživatelům jednoduchý obrázek. Dochází tak k přispění lepšího využití lidských zdrojů ve firmách a snižuje riziko chyb. Služba Projektově.cz umožňuje oddělit provozních záležitostí od kriticky důležitých úkolů, které musí být ve stanovených termínech splněny.


PTS Josef Solnař, s.r.o.

Zkušební stůl pro magnetickou práškovou kontrolu drobných feromagnetických dílů, mobilní proudový zdroj, UV LED lampa

Firma se zaměřila na aplikovaný výzkum a vývoj výrobků pro různé druhy nedestruktivních zkoušek. Patří ke špičce v aplikacích demagnetizačních přístrojů, výrobě zkušebních zařízení pro ET kontrolu jakosti svarů podélně svařovaných trubek, MT a UT kontrolu náprav a železničních kol, MT a UT kontrolu konců trubek aj. Vyrábí i špičkové přístroje pro provozní měření magnetických polí, denzity, UV, vyvinuli  několik typů UV svítidel, MT stolů a mnoha atypických zařízení pro NDT, elektrická vyjiskřovací pera a mnoho dalších výrobků. Do soutěže přihlásila hned 3 produkty - Zkušební stoly, UV LED lampu a Mobilní proudové zdroje – tři zařízení, která mohou fungovat samostatně nebo tvoří dohromady jedno komplexní zařízení. Mobilní proudové zdroje vyrábí ve firmě již řadu let. Jedná se o složité zařízení postavené na obecném fyzikální principu, který lze již obtížně inovovat. Zkušební stoly se hojně používají ve strojírenství při kontrole rozličných tvarů zejména ve slévárnách, kovárnách, v železniční dopravě, při výrobě zbraní, automobilovém a leteckém průmyslu.


Railsformers s.r.o.

HEAD - komplexní informační systém pro řízení bezpečnostních agentur

Společnost Railsformers se již několik let zabývá vývojem internetových aplikací a informačních systémů. Vývojáři společnosti Railsformers se zaměřují na různé projekty v prostředí internetu - sociální sítě, komunitní portály, řídící a jiné komplexní systémy. Komplexní informační systém pro řízení bezpečnostních agentur HEAD umožňuje okamžitě a efektivně spravovat činnosti agendy bezpečností agentury, jako jsou např. komplexní přehled mezd, skladů, plánovaní lidských zdrojů, monitoring stabilních objektů, elektronická strážní kniha apod. Aktuálně je aplikace pilotována společností Čechymen a.s. Vzhledem ke skutečnosti, že pilotní implementace probíhá se společností Čechymen a.s., která sídlí v Moravskoslezském kraji, bude mít následná aplikace tohoto informačního systému pozitivní socioekonomický dopad, následně dojde ke snížení ekologického dopadu díky maximální elektronizaci všech předávacích protokolů.


Trakce, a.s.

Systém řízení jízdy v obousměrném jednokolejném úseku na tramvajové trati

Firma se zabývá vývojem, montáží a rekonstrukcí sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, montážemi, a opravami, elektrických zařízení či revizí a zkoušen technických zařízení. Do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje 2014 přihlásila dvě inovace, a to Systém řízení jízdy v obousměrném jednokolejném úseku na tramvajové trati (tedy systém řízení obousměrného tramvajového provozu v provizorním jednokolejném úseku) a projekt Varovná signalizace pro křížení tramvajové trati s pozemní komunikací (tedy systém, který registruje vjezd a přítomnost tramvají v blízkosti křížení tramvajové trati s pozemní komunikace i s přechodem pro chodce). Systém „Varovná signalizace pro křížení tramvajové trati s pozemní komunikací“ zvyšuje bezpečnost právě na nejrizikovějších řešených dopravních úsecích bez nutnosti řešit tuto situaci kompletní plnohodnotnou křižovatkou, jejíž náklady na přestavbu by se pohybovala v řádech miliónů korun.


Varroc Lighting Systems s.r.o.

Přední osvětlení (celo-LED)na malosériový vůz VW XL1

Firma patří k největším zaměstnavatelům regionu Novojičínska. Hlavní činností je výzkum, vývoj a výroba světlometů a zadních svítilen na vozy standartních i prémiových značek jako je Ford, Jaguar, Land Rover, Bentley, Volkswagen, Škoda Auto, Peugeot, General Motor. Další doplňkovou činností je vývoj a výroba firem pro výrobu jednotlivých, převážně plastových součástí. Do soutěže se společnost Varroc Lighting Systems s.r.o. přihlásila s předním osvětlením (celo-LED) na malosériový vůz VW XL1. V roce 2010 byla firma oslovena koncernem Volkswagen, zda by měla zájem spolupracovat na vývoji unikátního systému předního osvětlení na malosériový vůz VW XL1.  Spolu s Volkswagenem začal vývoj v roce 2011 a sériová výroba v roce 2013. Celý výrobek je unikátní kombinací několika nových technologií do té doby nepoužívaných v automobilovém průmyslu (= lehčené těleso světloměru, použití pouze LED zdrojů světla, uzavřený ventilační systém s použitím aktivního prvku pro pohlcování vlhkosti, „antifog“ vnitřní povrchová úprava krycího skla zabraňující zamlžení lampy).


VÍTKOVICE POWER ENGINEERING, a.s.

Zkušební modul ocelové konstrukce pro jaderné elektrárny AP1000r

VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. je členem koncernu VÍTKOVICE HOLDING, a.s. Výrobní program společnosti VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. - Kompletní dodávky podkritických kotlů včetně jejich montáže, záručního a pozáručního servisu; Tlakové a netlakové části pro nadkritické kotle; Jaderná energetika; Skladovací komplexy a ekoengineering; Těžké a lehké ocelové konstrukce a haly HARD.  


VÚHŽ a.s.

Digitální hladinoměr SH-D s kompenzační sadou pro kontilití s elektromagnetickým míchačem oceli v krystalizátoru

Společnost VÚHŽ a.s. vznikla v roce 1992 kupónovou privatizací ze státního podniku Výzkumný ústav hutnictví železa. Od roku 2007 se začlenila do skupiny TŽ-MS, kdy se stala stoprocentní dceřinou společností TŘINECKÝCH ŽELEZÁREN, a.s. VÚHŽ sídlí v Dobré a skládá se z pěti divizí působících v různých odvětvích - Divize Automatizace, Divize Válcovna, Divize Slévárna, Div

Vítěz soutěže                  Druhé místo                Třetí místo

MEPAC CZ s.r.o.         GABEN spol. s r.o.       KUBERG s.r.o.


MEPAC CZ s.r.o.

Mobilní laserový gravírovací systém HCP 10

Firma má opravdu široký záběr, její výrobky, formy, nástroje a výrobní služby nacházejí uplatnění v automobilovém průmyslu, u výrobců plastových dílů, v letectví, dentálním či textilním průmyslu. Některé výrobky pak dokonce létají v kosmu. Od roku 2000 se MEPAC zabývá vývojem a výrobou laserových systémů. Navařovací lasery řady ACP byly v letech 2004-2006 oceněny cenami veletrhu na 3 mezinárodních veletrzích. Na tyto úspěchy navázal nově vyvinutý mobilní laserový gravírovací systém HCP10 svými oceněními na veletrzích FOR INDUSTRY 2013 a MSV Nitra 2013, který slouží ke gravírování (mikrofrézování) nejrůznějších forem a nástrojů, a to bez ohledu na jejich rozměr, hmotnost, či tvar. Systém HCP10 je chráněn užitným vzorem. Podobný systém, takto mobilní a přesný, není nikde na světě, firma MEPAC má tedy světový unikát. O firmě MEPAC se pak dá jednoduše říci „malá firma, která dělá velké věci“.


GABEN spol. s r.o.

Technologie RFID

Firma Gaben je ryze česká firma. Její majitel pan Pavel Benda přišel na svůj úspěšný podnikatelský nápad na počátku 90. let, kdy si uvědomil, že etikety s čárovým kódem se nemusí používat jen na zboží v obchodech, ale i v jiných oblastech. Proto v roce 1991 založil svou vlastní firmu a nasměroval ji do poskytování služeb zákazníků zejména v průmyslu. Hlavní firemní byznys spočívá v automatické identifikaci, která umožní zákazníkovi v každém okamžiku znát místo, kde přesně se označený produkt nachází a jakým způsobem prochází celým dodavatelsko odběratelským řetězcem. Podstata této technologie tkví v automatickém přečtení čipu, který je umístěn na výrobku či materiálu. Kontrolní místa (čtecí brány) jsou vybaveny čtečkou, která přenáší informaci o průchodu čipu do firemních informačních systémů.


KUBERG s.r.o.

Elektromotocykly

Firmu založil v srpnu 2011 pan Ing. Michal Kubánek a pan RNDr. Stanislav Leffner. Celoživotní vášeň k motorkám, přiměla pana Kubánka k myšlence vyrobit lehký a bezpečný motocykl pro děti. V současnosti společnost KUBERG vyrábí v České Republice 5 modelů terénních elektro motocyklů od dětských modelů pro nejmenší až po závodní motocykly. Zajezdit na elektro motorce si mohou tedy všichni - děti již od 3 let až po dospělé závodníky. Co je těmto motorkám společné je vysoká bezpečnost, možnost nastavení dle výkonu jezdce, tichý provoz, nižší hmotnost, minimální údržba a nízké provozní náklady a vzhledem k tomu, že se jedná o elektromotory tak i ohleduplnost k životnímu prostředí. Takto širokou produktovou řadu offroad elektro motocyklů mimo firmy Kuberg nevyrábí nikdo jiný na světě. Motocykly KUBERG se exportují do zemí EU, USA, Kanady, Jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, Ruska, Chile a dalších zemí.


AGRO-EKO spol. s r.o.

Aerobní fermentor EWA

AGRO-EKO spol. s r.o. vznikla v roce 1992 a zaměřuje se především na dodávky technologií pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů a jejich ho následné využití. Hlavním technologickým výrobkem firmy je aerobní fermentor EWA (Ecological Waste Apparatus), což je zařízení pro řízenou aerobní termofilní fermentaci. Fermentor EWA slouží ke zpracování všech kompostovatelných odpadů (tráva, listí, sláma, apod.) včetně odpadů patogenních (kaly z ČOV, gastroodpady, odpady živočišného původu). Produktem zpracování odpadů ve fermentoru EWA je kompost nebo biopalivo k obchodním účelům. V současné době se fermentory vyrábějí zejména na export, a to i do zemí s vysokým ekologickým povědomím, jako například Norsko či Švédsko. AGRO-EKO nezůstává jen v Evropě – fermentory dodává např. i do Thajska. 


ARGUTEC s.r.o.

Rozpoznání povrchových vad transformátorových pásů válcovaných za studena systémem strojového vidění

Společnost Argutec, sídlící v podnikatelském inkubátoru VŠB – TU Ostrava, se zabývá systémem, jenž kontroluje kvalitu výroby. Ojedinělost produktu spočívá v nahrazení člověka, a tím pádem eliminaci jeho subjektivního posouzení, o případných vadách neprodleně informuje osádku a veškeré informace navíc uchovává v databázi pro další využití. Hlavní přínosy systému monitoringu kvality jsou následující: přesné informace o umístění vad (zvýšení materiálové výtěžnosti, zvýšení kapacity dělicích linek), dodání produktů vyšší kvality zákazníkovi, okamžitá reakce operátora na vyskytující se vady, zlepšení kvality procesu výroby zpětnou analýzou, rychlejší a přesnější dopad na případné reklamace, úspora materiálu, energie a lidské práce.


DC VISION s.r.o.

LEAN LEADERSHIP

Firma DC Vision vyvinula unikátní metodu řízení podniků. Zakladatel firmy DC VISION pan Ing. Libor Witassek, MBA, který metodu vytvořil, říká „že základem řízení firmy je řídit ji jako živý organismus, nikoli jako stroj“. Na tom založil i svou manažerskou metodu Lean Leadership. V této metodě zkombinoval tvrdé nástroje LEAN z japonského prostředí Toyota, MBO (Management by Objectives) s měkkými nástroji budování firemní kultury na bázi sdílených hodnot. Tuto metodou mohou své podniky řídit jak manažeři malých tak i velkých firem. DC VISION tvoří tým manažerských specialistů na organické řízení změn, rozvoj firemní kultury, inovací, vytváření prodejní a provozní excelence. DC VISION má ambice být absolutně nejlepší v podpoře organizací dosáhnout strategických změn s měřitelným výsledkem. Metodu zavedli v cca 60 firmách v celém světě, v Česku se tato metoda využívá např. ve firmách HDO Zábřeh na Moravě, Siemens Turbomachinery, Krnovské opravny a strojírny a řada dalších.


Devimex s.r.o.

Repasované hutní válce

Náplň činnosti firmy se soustřeďuje především na aplikace nových možností recyklace již vyřazených válců z hutních válcoven novými postupy jejich překování. Současně i na výrobu různých výkovků, zejména z technologických odseků kovářských postupů v rámci recyklace válců. Repase válců o hmotnostech do 100 t/ks postupy překování již válcovnami vyřazených válců doplňuje firma vyšší TE úrovní jejich užitných vlastností, např. vývojem postupů jejich přebandážování či zcela novou koncepci výroby tzv. „skládaných válců“ pro maloobjemové tonáže hutních zakázek válcovací produkce. Recyklace již vyřazených hutních válců prokazuje se současně i zvýšení jejich provozní životnosti, prodlužují se délky válcovacích kampaní a snižuje se rozsah jejich údržby a dal. O předmětné repasované válce je v hutních podnicích zájem pro nižší pořizovací cenu a výše zmíněnou vyšší provozní životnost.


FLTC Europe a.s.

Demonstrátor adaptivních světlometů pro osobní automobily

Firma se zabývá vývojem systému adaptivních světlometů, jejichž funkci lze nastavit operativně pomocí notebooku či mobilního telefonu. Výrobce světlometů má tak unikátní možnost velmi rychle upravit parametry celého systému přímo ve vozidle během testovací jízdy podle požadavků zákazníka. „Existují sice složité matematické modely popisující chování celého systému, nicméně přání řidičů jsou rozličná. Náš systém je proto schopen nastavit světlomety za jízdy podle konkrétních požadavků“, říká Ing. Daniel Rzymanek a dodává, „podobnou možnost zákazníkům nenabízí žádná konkurenční společnost – v tom máme největší výhodu. Dokáži si představit, že v blízké budoucnosti si bude moci každý řidič zvolit nastavení adaptivních světlometů podle svého osobitého jízdního stylu“.


GreMi KLIMA CZ s.r.o.

Klapka SmarteYe

Hlavní činností firmy GreMi KLIMA CZ je vývoj a výroba řídicích systému vzduchotechniky a odsávání. Inovací firmy GreMi KLIMA CZ je systém SMARTeye, což je decentralizované řízení a optimalizace odsávání v odvětví dřevozpracujícího, strojírenského a automobilového průmyslu. Systém SMARTeye se v případě potřeby automaticky spustí, zastaví, nastaví otáčky ventilátoru pomoci frekvenčního měniče, bezpečně otevře a zavře motorické klapky v potrubí. Inteligentně reaguje na spuštění nebo přerušení provozu kteréhokoliv odsávaného stroje, změnu výrobní zátěže nebo jiné řídící parametry. Jednoduše funguje přesně tak, jak je to nutné a přesným řízením šetří nejen elektrickou energii, ale i provozní náklady. Díky systému SMARTeYe můžete ušetřit až 59% oproti nominální hodnotě příkonu ventilátoru. Tuto technologie využívá například automobilka Hyundai v Nošovicích nebo výrobce nábytku NADOP.


 INSET s.r.o.

Měřící systém Dynamag

Jedná se o diagnostickou firmu – která se zabývá speciálními průzkumy, měřením a testováním ve stavebnictví. Inovace měřícího systému Dynamag spočívá v nové metodice měření, jedná se o bezkontaktní měření mechanických sil a napětí v předpjatých ocelových částech železobetonových konstrukcí, závěsných mostů a zemních kotev. Princip spočívá ve změně magnetických vlastností v důsledku změny mechanického napětí. Odborníci se problematikou měřícího systému zabývali přes 20 let, během posledních 3 let byla dovyvinuta nová metoda a proběhlo uvedení do praxe. Nejrozsáhlejší současnou aplikací Dynamagu je měření napětí v zemních kotvách v rámci geotechnického monitoringu staveb městského okruhu v Praze (tunel Blanka), metra a opěrných stěn podél rychlostních komunikací na Slovensku. K zajímavosti jistě patří i aplikace měřícího systému na zatahovací střeše stadiónu ve Vancouveru. 


Jana Uličná - INTELIGENTNÍ KOMPENZAČNÍ POMŮCKY

MouthMouse

Předmět činnosti spočívá ve vývoji, výrobě a prodeji inteligentních kompenzačních pomůcek pro lidi s pohybovým omezením, která jsou způsobena zejména úrazy, nemocemi či genetickými dispozicemi. Produktová linie MouthMouse je jediná svého druhu v ČR a dle dostupných informací i ve Světě. Nabízí vysokou míru přizpůsobení se člověku i s tou nejmenší mírou pohyblivosti. Samotná konstrukce výrobku je přizpůsobena snadnému polohování vůči ústům uživatele, ať už se uživatel nachází v poloze vsedě nebo vleže. Uživatel tak může ústy, rty, jazykem nebo pohledem ovládat téměř celou domácnost a získává tak nejen on, ale i jeho rodina větší samostatnost a nezávislost.


IVITAS, a.s.

Energeticky úsporný ventilátorový mlýnský okruh

Společnost IVITAS je projekční a konstrukční kancelář, která se zaměřuje na projektování technologických celků v investiční výstavbě. Hlavní činností firmy je projekce kotlů a kotelen pro elektrárny a teplárny. V rámci svéhozaměření se firma IVITAS rovněž nově specializuje na optimalizace a komplexní dodávkyventilátorových mlýnských okruhů. Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu vznikal pod vedením odborníků firmy IVITASpřibližně 3 roky a ve spolupráci s firmou ČEZ byl uveden do zkušebního provozu v elektrárně Mělníkv listopadu 2011. Hlavními přednostmi inovovaného řešení ventilátorových mlýnských okruhů jsou:podstatné zlepšení regulovatelnosti výkonu, velice dobrá jemnost mletí a především delší životnostmlecích elementů, jejichž konstrukční řešení má firma IVITAS chráněno užitným vzorem.


K2 Atmitec s.r.o.

Datové centrum K2 Cloud

K2 Atmitec je ryze česká firma sídlící v Ostravě a fungující od roku 1991. Zpočátku se firmazabývala prodejem počítačů, následně od roku 1994 začala vyvíjet vlastní podnikový softwareInformační systém K2. Je to systém, který má veškeré potřebné součásti na řízení firmy. Nedávno pak přišla s novým produktem K2 Cloud, který nabízí možnost pronájmu komplexního portfolia firemních IT potřeb. tedy jakési online úložiště veškerých dat a hostování ITproduktů a služeb s rychlou dostupností a neustálými aktualizacemi. Zákazníkovi pak odpadá nutnostinvestic do ICT a naopak mu přináší přístup k používaným službám odkudkoliv a kdykoliv, také vyššíflexibilitu softwarových nástrojů a rovněž zvýšení bezpečnosti ICT.


Nano4people s.r.o.

Multifunkční antibakteriální nátěr PROTECTAM FN

Firma umí pomocí multifunkčních fotokatalytických nátěrů, které aplikuje na vnějších fasádách domů, či zdech v interiérech místností, čistit vzduch od virů, bakterii,alergenů, toxinů sporů, plísní či různých zápachů jako je např. cigaretový kouř. Ošetřena místnost se rázem přemění na bezúdržbovou nízkonákladovou a energeticky nenáročnou čističku vzduchu, kterou„pohání“ pouze světlo. Mimo zdravotní účely plní nátěr další funkci – a to jak ochrannou tak i estetickou. Funkční nátěr je netoxický a pro lidský organismus neškodný. Technologie je samozřejmě dražší než obvyklý nátěr, nicméně se pomocí této technologie dá i ušetřit. Dle předpisu č. 306/2012 Sb. Vyhláška o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčníchonemocnění a o hygienických požadavcích, se říká, že nátěr ve školkách se musí obyčejnou barvouobnovovat co dva roky, s tímto specifickým nátěrem pak až co 7 let. Z dlouhodobého hlediska je paktento multifunkční nátěr výhodnější či srovnatelný i finančně. Hlavní výhodou je však pozitivní vliv nazdraví naše a našich dětí.


Na volné noze

1. think-tank pro nezávislé profesionály

Projekt Na volné noze je určený tzv. freelancerům, neboli nezávislým profesionálům,živnostníkům a podnikatelům s českou působností. Na volné noze sdružuje odborníky z různýchoborů, např. grafiky, vývojáře, lektory, překladatele, terapeuty, kouče, ale také různé řemeslníky.Poskytuje jim pomoc a podporu při rozjezdu a v průběhu jejich podnikání. Na volné noze nabízí také zařazení do katalogu nezávislých profesionálů, což je jakýsi„seznam“ podnikatelů dle oblastí jejich podnikání s kontaktními údaji a také s doporučeními od jejichzákazníků. Na serveru si tak může potenciální zákazník vyhledat poskytovatele služeb a přečíst si i hodnocení udělené některým z předchozích zákazníků. Hlavním posláním think-tanku Na volné noze jekontinuální odborná podpora podnikání účastníků — moderovaná odborná diskuse, konzultaceřešení problémů, prezentace novinek, sdílení zkušeností, kvalitního know-how a kontaktů, setkáváníse a profesní růst.


OCHI - INŽENÝRING spol. s r.o.

Dynamický 6D simulátor

Firma se zabývá výzkumem a vývojem, projektováním a realizací strojně – technologických zařízení divadel a hydraulických systémů průmyslových aplikací. Hydraulicko-mechatronické systémy firmy nalezneme v různých oblastech průmyslu (hutě, ocelárny, koksárny, cementárny). Systémy však můžete najít také v letectví. Pro letecký průmysl OCHI-INŽENÝRING vyrábí hydraulicko-mechanická zařízení pro letecké simulátory.  Celé simulátory jsou pak skutečné unikáty – podobné komplexní zařízení dokáže vyrobit jen 5 firem na celém světě, z nichž 2 jsou z Evropy z Německa a další pak z USA. Systémy OCHI-INŽENÝRING se používají i v divadelní technice, díky hydraulice se pohybuje horní a dolní scéna divadla.


PROWORK spol. s r.o.

Speciální židle THERAPIA

Jedná se o českéhovýrobce kvalitních židlí vyššího standardu od roku 1995. Majitel firmy Ing. Petr Havlena po úrazev roce 2005 hledal vhodnou židli, která by mu pomohla s bolestí zad. Protože ale vhodnou nenašel,začal vyvíjet vlastní ergonomickou zdravotní židli. Speciální židle Therapia zastává funkci „osobního terapeuta“. Má 4 aktivní zóny a to dvě nasedáku a 2 na opěře. Zóny zajišťují správné sezení, které podporují správné dýchání, rovnajía podepírají záda a aktivně zapojují svalové skupiny, tím se dlouhodobé sezení stává aktivním. Židle byly vyvíjeny ve spolupráci s fyzioterapeutkou a zdravotní účinek je ověřený několikaklinickými testy. Společnost je certifikována na vývoj, výrobu, prodej a splňuje nejpřísnější platnákritéria pro kvalitu, ergonomii a užitné vlastnosti pracovních sedadel.


RAILSFORMERS s.r.o.

HEAD – komplexní informační systém pro řízení bezpečnostní agentur

Společnost Railsformers se již několik let zabývá vývojem internetových aplikací a informačních systémů. Vývojáři společnosti Railsformers se zaměřují na různé projekty v prostředí internetu - sociální sítě, komunitní portály, řídící a jiné komplexní systémy. Komplexní informační systém pro řízení bezpečnostních agentur HEAD umožňuje okamžitěa efektivně spravovat činnosti agendy bezpečností agentury, jako jsou např. komplexní přehled mezd,skladů, plánovaní lidských zdrojů, monitoring stabilních objektů, elektronická strážní kniha apod. Aktuálně je aplikace pilotována společností Čechymen a.s. Vzhledem ke skutečnosti, že pilotní implementace probíhá se společností Čechymen a.s., která sídlí v Moravskoslezském kraji, bude mít následná aplikace tohoto informačního systému pozitivní socioekonomický dopad, následně dojde ke snížení ekologického dopadu díky maximální elektronizaci všech předávacích protokolů.


SEMIX PLUSO spol. s r.o.

Ječmen

Společnost se zaměřuje zejména na výrobu směsí pro pekaře a cukráře, ovšem neméně významnou součástí její produkce jsou cereální výrobky. Své zdravé dětské svačinky dodává SEMIX PLUSO,spol. s r.o. do prodejních automatů základních a středních škol v celé republice a v jejím sortimentujsou i stále žádanější BIO potraviny a bezlepkové výrobky. Za svůj nejinovativnější počin považuje využití ječmene k výrobě pekařských produktů. Až dosud totiž nebyl ječmen pro pekařské účely prakticky vůbec využíván,protože se pro svou nevýraznou chuť jevil ke zpracování v potravinářském průmyslu jako nevhodný.Společnost SEMIX PLUSO, spol. s r.o. však vyvinula takovou směs na pečení ječného chlebaa souvisejících slaných i sladkých ječných produktů, díky které je nyní možné péct chuťově výbornýa vzhledově více než dobře působící chléb.


Ing. Pavel Ščudlík

Tepelná izolace IZOLUX

Výrobek byl vyvinut současným majitelem panem Ing.Pavlem Ščudlíkem a během 20 let byl zdokonalen do takové fáze, že zákazník je schopen si tepelné foukané izolace aplikovat svépomocně. Podstatu tvoří rozmělněná celulóza s mikroténem a chemickými přísadami. Foukaná izolaceIzolux se aplikuje technologií zafoukáváním nebo zasypáváním a používá se k tepelné izolaci stropů akrovů. Podobných výrobků jako je Izolux je na trhu několik, ale jsou těžší. Další výhodou foukané izolace IZOLUX je, že díky hadici se dostanete do těžko přístupnýchmíst. Hlavní přínosem foukané izolace je její dostupnost laické veřejnosti tzn., že zákazník je schopensi foukání provést sám.


TECHNOSVAR spol. s r.o.

Testovací a laboratorní komplexy, zkušební zařízení, přístroje provýzkum a vývoj

Zabývá se strojírenskou, kusovou, ale také sériovouvýrobou. Zaměřují se na technické zařízení, výrobu kovových konstrukcí a zařízení, jednoúčelové stroje či náhradní díly v těžkém strojírenství. Kromě standardních prací na výrobě opakovaných zakázek se občas objeví nestandardní požadavek na výrobu prototypů, nebo výrobu ojedinělého strojního zařízení, což znamená prorealizační tým výzvu v hledání nestandardního řešení, jak budoucí zařízení vyprojektovat, vyrobita dále uvést do řádného provozu. Pro firmu KOMA-Industry Ostrava realizovala dodávku zakázek hydraulické přímočaré pohony, jednalo se o výrobu zkušebního zařízení k simulaci hydraulických diagnostických zařízení. Oba projekty si vynutily změny technologických postupů a zcela inovativní a tvůrčí přístup.


Uniwise s.r.o.

"Targetty" - internetové řešení pro plánování a podporu řízení v podnicích

Uniwise je dynamická mladá vývojářská společnost společnost, která byla založena v inkubátoru na VŠB-TU v Ostravě a specializuje se na obchodní plánování. Společnost vyvinula a uvedla na trh nový produkt s názvem "Targetty" - internetové řešení pro plánování a podpory řízení v podnicích. Uniwise snaží tímto nástrojem podporovat zvyšování kvality a efektivity řízení firmy, a to tím, že zlepší nastavení procesů pro plánování, delegování cíle a hodn

Back to Top